Domowe sposoby prania dywanów.

Prawdziwy horoskop dla Ciebie?
Grudzień 11, 2012
jak szybko schudnąć
Efekt jo-jo -fakty i mity
Grudzień 11, 2012
0

Jest wiele domowych sposobów prania dywanów i wykładzin. I z pewnością wiele osób z nich korzysta. Są jednak metody gorsze i lepsze, są też różnego rodzaju dywany. Zupełnie inaczej pierze się dywan akrylowy, wełniany i polipropylenowy. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i równo wszystkie dywany traktują  Vanishem, oraz coraz częściej środkami kupionymi w sklepach sprzedających dywany jak np. Komfort.

 

Osobiście zajmuję się na co dzień praniem dywanów, wykładzin i tapicerek i codziennie spotykam się z różnymi dywanami upranymi wcześniej najwymyślniejszymi metodami domowymi. Często poprzez takie mało profesjonalne działanie, dywany zostają trwale uszkodzone a do ich naprawienia wzywa się firmę piorącą. Niestety w większości przypadków jest już stanowczo za późno.  Dlatego właśnie zdecydowałem się napisać ten poradnik, traktujący o domowym pielęgnowaniu dywanów, oraz wytłumaczyć dlaczego mimo wszystkich zabiegów powinno przynajmniej raz w roku korzystać z profesjonalnej firmy piorącej. Postaram się mój wywód zmieścić w kilku punktach.

 1. Najczęściej spotykanym przeze mnie błędem jest Pranie dywanu za pomocą najróżniejszych środków domowych. Widziałem dywany uprane płynem do mycia naczyń, szamponem do włosów, płynem do mycia podłóg, oraz nawet chlorem do dezynfekcji. Użycie każdego z powyższych środków do dywanów z włókien naturalnych, jak na przykład wełna, może spowodować trwałe ich odbarwienie. Myślę, że w przypadku dywanów sztucznych np. polipropylenowych skutki nie byłyby aż tak poważne pod warunkiem, że spełnilibyśmy punkt nr 2
 2. Błąd numer dwa jest zupełnie nieświadomie popełniany. Polega on na tym, że użytych w punkcie nr  1 środków chemicznych nie wypłukujemy, tylko wraz z rozpuszczonym brudem wcieramy w głąb runa dywanu. To prowadzi właśnie do utrwalenia zanieczyszczeń w głębi runa dywanu. Pozornie powierzchniowo dywan wydaje nam się czysty, ale tylko pozornie, gdyż brud został przez nas wtarty w głąb czyszczonej powierzchni. To spowoduje szybszy rozwój roztoczy kurzu domowego, oraz szybsze ponowne zabrudzenie dywanu. Jeżeli nie posiadamy profesjonalnego urządzenia to powinniśmy, wynieść dywan na trzepak i spłukać wodą.
 3. Trzeci błąd to nieumiejętne usuwanie plam. Niestety nie wszystkie plamy uda nam się usunąć za pomocą octu, kwasku cytrynowego, oraz chlorowych wybielaczy. Jeżeli nie dysponujemy profesjonalną chemią to lepiej będzie nie ruszać plamy, gdyż możemy spowodować w tym miejscu trwałe odbarwienie. Jeżeli zdecydujemy się na usuwanie plam we własnym zakresie powinniśmy pamiętać, iż plam nie trzemy żadną szczotką.  Czyścimy plamę od jej zewnętrznych krawędzi do środka, działanie odwrotne może spowodować przebarwienie większego obszaru.
 4. W tym już ostatnim punkcie przedstawię wam zalety korzystania z profesjonalnych firm piorących dywany.  Na początku zróbmy lekkie uproszczenie, przyjmijmy, że jesteśmy mieszkańcami miasta stołecznego i chcemy znaleźć odpowiedni podmiot gospodarczy. Skorzystajmy z Internetu, wpiszmy w wyszukiwarkę pranie dywanów Warszawa. Uzyskamy co najmniej 50 wyników, różnych firm wartych rozpatrzenia, a skoro jest duża konkurencja to i ceny będą konkurencyjne i jakość usługi wysoka.

Czym jednak różni się w działaniu taka firma od naszych domowych metod. Otóż po pierwsze firma przed praniem odkurzy nam bardzo dokładnie dywan, odpowiednim odkurzaczem, który oprócz odkurzania posiada funkcję trzepania. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że 80% zanieczyszczeń dywanów to tak zwany brud nierozpuszczalny, czyli kurz i piach.

Po drugie firmy posiadają cały arsenał najróżniejszych środków chemicznych i odplamiaczy do każdego rodzaju plam. Pozwala to na skuteczne usunięcie plam z wina, krwi, kawy, herbaty, wszelkiego rodzaju tłuszczów a nawet z gumy do żucia, smoły i wszelkiego rodzaju smarów i towotów.

Po trzecie firma pierze dywan urządzeniem ekstrakcyjnym, które z jednej strony pod bardzo dużym ciśnieniem wypłukuje brud, a z drugiej strony niemalże w tym samym momencie odsysa użyty do tego procesu płyn. Dzięki takiemu zabiegowi runo dywanu jest czyste na całej swojej długości, a dywan jest całkowicie suchy nawet już 3 godziny po skończonym praniu.

4 Komentarze

 1. pranie dywanów warszawa napisał(a):

  Artykuł rzeczowy i wyczerpujący temat. Nie warto żałować kliku złotych na zamówienie profesjonalnej firmy czyszczącej. Pranie dywanów nie jest drogie, a samemu z pewnością nie zrobimy tego dobrze.

 2. Kasia napisał(a):

  Pranie dywanów to nie taka prosta sprawa. Zabrałam sie za to raz – pierwszy i ostatni. Jak dla mnie strata czasu jak masz do czynienia ze starszymi plamami. Korzystam z usług profejsonalnej firmy, dzięki której moja wykładzina i dywany są jak nowe. Jeśli jest tutaj ktoś z Poznania, to gorąco polecam.

 3. cleanteam napisał(a):

  Czyszczenie sodą z octem sprawdza się najlepiej 😉

 4. Natalia napisał(a):

  Zgadzam się, pranie dywanów nie jest prostą sprawą, tym bardziej dla kogoś, kto nigdy tego nie robił. Ja prałam je sodą oczyszczoną, ale nie uzyskałam takiego efektu, jaki by mnie zadowolił. Ostatnio moje pranie ogarnia pralnia Wrocław. Cennik jest bardzo konkurencyjny i dostosowany do kieszeni każdego klienta. Gorąco polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*