Kiedy i jak wymienić RAM w laptopie?

srebrne spinki do mankietów
Droga do sukcesu
Styczeń 18, 2017
łazienka
Eleganckie oświetlenie do łazienki
Luty 6, 2017
0

Jeśli narzekasz na wolne ładowanie systemu operacyjnego i zauważalny spadek wydajności działania niektórych aplikacji, być może Twój komputer wymaga drobnej modernizacji. Zazwyczaj wystarczy wymienić w nim pamięć RAM lub dokupić kolejne kości pamięci. W ten sposób zwiększysz ogólną liczbę dostępnej pamięci w swoim komputerze, a tym samym przyspieszysz działanie większości aplikacji. Zwłaszcza tych programów, które służą Ci do pracy nad grafiką lub obróbką materiałów wideo. Zanim sięgniesz po dodatkową pamięć sprawdź, z jakiego rodzaju pamięci korzysta Twój komputer.

Osoby dysponujące sprzętem starszej generacji, prawdopodobnie będą musiały dokupić pamięć RAM DDR2. Jeśli Twój laptop ma kilka lat, prawdopodobnie będzie to już nowszy model pamięci DDR3. Niestety pamięci nie mogą być stosowane wymiennie, ponieważ różnią się kształtem (ilością pinów) i nowsze wersje pamięci nie pasują do gniazd w starszych płytach głównych. Zanim kupisz nową pamięć musisz wcześniej sprawdzić, jaki rodzaj pamięci obsługiwany jest przez płytę główną Twojego komputera. Najprościej zrobić to przez system. Można również sprawdzić to bezpośrednio, wyjmując z laptopa starą kość pamięci – na podzespole powinna znajdować się informacja o typie i pojemności RAM-u. Jeśli masz starszy model laptopa i potrzebna jest Ci pamięć RAM DDR2, inwestujesz po prostu w podzespoły o nieco większej ilości RAM-u. Dla przykładu, w laptopie miałeś 2GB pamięci RAM, więc zwiększasz ilość RAM-u do 4GB. To podwoi ilość pamięci w komputerze, co od razu odczujesz w codziennym użytkowaniu takiego sprzętu, zwłaszcza gdy między czasie przesiadłeś się ze starego systemu operacyjnego na system nieco nowszy.

pamięć ram ddr2

Pamięć RAM w laptopie warto wymienić wtedy, gdy zamierzamy przejść na nowszą wersję systemu operacyjnego (pamięci ram w korzystnych cenach znajdziecie na http://www.esus-it.pl/pol_m_PAMIECI-RAM_PAMIECI-RAM-SO-DIMM_PAMIECI-RAM-DDR2-SODIMM-135.html). Jeśli korzystałeś z systemu Windows XP i chcesz go zmienić na nową wersję Windows 10, musisz radykalnie zwiększyć ilość dostępnej pamięci w swoim laptopie, inaczej system w ogóle się nie uruchomi lub będzie ładował się niezwykle wolno. Po większą ilość RAM-u warto sięgnąć również wtedy, gdy chcesz zająć się obróbką materiałów wideo lub zacząć korzystać z bardziej zaawansowanego oprogramowania graficznego. Niestety pamięć RAM DDR2 ma swoje ograniczenia i prawdopodobnie załadowanie większej ilości pamięci tego typu okaże się niemożliwe i niewystarczające, jeśli oczekujesz skokowego wzrostu wydajności działania niektórych aplikacji. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem pozostaje wymiana starego komputera na sprzęt nieco nowszy, z innym rodzajem płyty głównej, zdolnej do obsługi większych ilości pamięci nowszych generacji tj. DDR3 lub DDR4.

1 Komentarz

  1. dominik z IT napisał(a):

    Dlaczego na zdjęciu jest serwer i szafa RACowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*