Co może dolegać po porodzie?

mydła z Aleppo
Za co lubimy mydła z Aleppo?
Październik 20, 2016
Odpowiednie przybory do malowania
Październik 24, 2016
0

Przywykło się uważać, że okres ciąży jest czasem magicznym, w którym kobiecie wręcz nie przystoi narzekać na własne ciało. Niestety, podobnym tabu objęta jest również tematyka samego porodu; wiele osób uważa, że kobieta musi rodzić naturalnie, tymczasem zapomina się o jej potrzebach oraz ewentualnych dolegliwości. To matka bowiem jest dziecku najbardziej potrzebna w pierwszych dniach życia i to ona cierpi na większość przypadłości poporodowych.

Niektóre z dolegliwości są krótkie i nieprzyjemne, ale jednak znikają o wiele szybciej niż inne. Z kolei pozostałe mogą pojawiać się z opóźnieniem i powodować nie tylko dyskomfort matki, ale też jej zniechęcenie do macierzyństwa. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, jakie mogą występować dolegliwości po porodzie, a wiedzą tą podzielić się z ojcem dziecka. To pozwoli zadbać o komfort matki, a w efekcie – pozwoli się jej zregenerować po trudach ciąży i porodu.

dolegliwości po porodzie

Poród naturalny i cesarskie cięcie

Oczywiście dolegliwości po porodzie często różnią się w zależności od tego, jak poród przebiegał. W przypadku kobiet rodzących naturalnie najbardziej uciążliwy jest ból w kroczu, zwłaszcza w przypadku, gdy nastąpiło pękniecie bądź nacięcie przez lekarza, a potem założony jest szew. Bolesne jest również w każdym przypadku obkurczanie się macicy, powodujące nie tylko skurcze podobne do miesiączkowych, ale również dość obfite krwawienie – z plamieniami nawet do miesiąca po porodzie. Z kolei kobiety po cesarskim cięciu skarżą się przede wszystkim na ból szytej rany na brzuchu, a potem często i ciągnięcie już zagojonego miejsca cięcia.

Kwestia karmienia piersią

Przez całą ciążę wiele kobiet narzeka na ból piersi – jest to naturalny proces fizjologiczny, przygotowujący kobiecy organizm do produkcji pokarmu dla dziecka. Te dolegliwości po porodzie znacznie się nasilają, zwłaszcza w pierwszych dniach, kiedy rusza produkcja pokarmu i następuje laktacja. Często piersi są obrzmiałe, wręcz gorące, a także bolesne przy każdym ruchu czy dotknięciu. U matek, które mają pierwsze dziecko, nierzadko występują pęknięcia sutków, a nawet poważniejsze rany spowodowane ssaniem przez dziecko – w takim przypadku należy wykonywać okłady na piersi oraz smarować wszelkie ranki bezpiecznymi maściami.

Długofalowe dolegliwości po porodzie

Niektóre kobiety cierpią również na bardziej rozwinięte dolegliwości po porodzie. U tych, które miały wadę wzroku, może dochodzić do trwałego pogorszenia widzenia. Część pań, zwłaszcza tych, które nie były w stanie zadbać o siebie w okresie połogu, często cierpi na stan przygnębienia, który może przerodzić się nawet w depresję poporodową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*